Alçıpan Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Alçıpan asma tavan, alçıpan bloklarının tavana profillerle sabitlenir ve bu şekilde asma tavan elde edilmiş olur. Asma tavan denmesinin özelliği ana tavan ile arasında bir boşluk olmasıdır. Bu boşluğun görüntüsü yukarıya asılmış tavan görüntüsü bırakır.

Alçıpan asma tavan yapacaksanız eğer mutlaka güvenilir ve işçiliği kaliteli olan bir alçıpan ustası ile çalışmasınız. Bu size uzun ömürlü alçıpan asma tavan kazandıracaktır. Alçıpan çok sağlam bir malzeme olmadığı için işinizi yapacak ustanın dikkatli olması gerekmektedir. Bu dikkat estetik zevkler için büyük önem arz etmektedir. Eğer alçıpan asma tavan yaptıracaksanız veya siz yapacaksanız aşağıda belirttiklerime dikkat etmeniz gerekiyor.

Alçıpan Asma Tavan Yaptıracaklar için Öneriler

  • Alçıpan ve profillerinizi uzun ömürlü kullanacaksanız kaliteli malzeme almanızı tavsiye ederim. Çünkü kaliteli malzeme ile hem alçıpan nesnenin taşınması hemde malzemeyi kullanırken ona vereceğiniz zarar minimum seviyeye iniyor. Alçıpan asma tavan yaptırmadan önce mutlaka ana tavanın şuan ne düzeyde olduğu, sağlamlık derecesi vs. saptanmalı buna göre işe başlanmalıdır. Buna örnek olarak, sağlam olmayan bir ana tavan üzerinde çalışırsanız yapacağınız asma tavan da çökebilir. Bu riski almak yerine mutlaka tedbirinizi alınız.
  • Alçıpan asma tavan yapımına başladığınızda ilk yapacağınız iş profilleri dizmek olacaktır. Profilleriniz dayanıklı olmalı malzemesi, alüminyum vs. olabilir. Profillerinizi yerleştirirken kullanacağınız vida miktarı, çok veya az olmamalıdır. Ayarında vida sayısı yeterli olacaktır. Örnekle sallanmayan profil tam anlamıyla yerleşmiş sayılır. Vidalarınızı da 30 cm. de bir atarsanız sizin için faydalı olacaktır.
  • Profillerinizi yerleştirdikten sonra istenen tasarıma göre alçıpanları kesip vidalayabilirsiniz. Bu işlemde çok vida atmamaya özen göstermelisiniz. Alçıpan çok vida yerse düşmeye sebebiyet verecektir. Buda emeklerinizin boşa gideceği anlamına geliyor.
  • Alçı ve boya aşaması tasarımın en son ve en detaylı aşamasıdır. Alçınızı düzgün çekmeye, hata bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bu alçıpan asma tavanı en iyi şekilde çıkaracak olan, asıl kalıbı ortaya koyacak unsurdur. Derz bandını dikkatli çekin, hatta mümkünse birisinden yardım alarak bu işlemi yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Boyanızı da dikkatli yaptığınız zaman alçıpan asma tavan çok iyi görünecektir.

IMG-20170105-WA0033

Alçıpan ustası ve alçıpan asma tavan ustası tedarik eden firmamız, bu işin ustalara ait olduğunu, deneyimi olmayan insanların alçıpan ustaları ve diğer ustalarının işlerini yapmamalarını söylüyor. Bunu söylememizin sebebi insanların sürekli bu işlere kalkışmaları ve başarısız sonuç elde edip zarar etmeleridir. Biz de firma olarak müşterilerimizin zarar etmesini istemeyiz.Bir cevap yazın

Hemen Ara