Alçıpan Ustası Ne Yapar?

Alçıpan ustası en kaba tabirle alçıpan bloklarını ilgili bölümlere yerleştirir. Bunu en estetik şekilde yapmaya çalışır. Metre hesaplamaları yaparak alçıpan işlerini tamamlamaya çalışır. İstanbul alçıpan ustası ayrıntılı olarak aşağıda listelenen bütün işlerin üstesinden gelerek çok iyi tasarımlar çıkarır.

  1. Alçıpan ustası tasarımlar yapar. Bunlar maketler, özel alanlar için geliştirilmiş yapılar olabilirler. İstanbul alçıpan ustası bunları dikkatle yapmak zorundadır çünkü yapılar küçük ve rütuşları çok fazladır. Bir alçıpan ustası bunları yapabilmek için en az 10-15 senelik alçıpan ustası olmalıdır. Aksi halde estetik bir görünüme kavuşmayacak tasarımlar ortaya çıkacaktır. Bu da alçıpan ustasının psikolojik olarak zarar görmesini ve piyasada kötü işler çıkacağını gösterir.
  2. Alçıpan bölme duvar yapıları en iyi şekilde yapar. 3-5 senelik alçıpan ustalığı yapan herhangi bir alçıpan ustası bunu yapabilir. Çünkü kaba bir işlemdir. Ayrıntısı çok yoktur. En zor kısmı matkap ve delici diğer malzemeleri profesyonel kullanmaktır. Profesyonel biçimde kullanılmayan bu malzemeler kötü işlere, estetik görünüme kavuşmamış sonuçlara yol açacaktır.

Alçıpan duvarların yapımında alçıpan ustaları tek başına olmamalıdır. Tek başına yapılan işten çok bir verim ve hız bekleyemezsiniz. Ustanın her zaman bir çırağa ihtiyacı vardır. Çırak alçıpan ustasının malzemelerini taşımak için değil alçıpan blokları sabitlemek, güç gerektiren ve pratik gerektiren konularda ustasına yardımcı olmak için vardır.

  1. Alçıpan asma tavan yapar. İstanbul alçıpan asma tavan günümüzde çok kullanılan bir yapıdır. İnsanlar tavanların daha şık, ışıklı veya başka görünümlere kavuşturabilmek için alçıpan asma tavan yaptırırlar. Herhangi bir alçıpan ustası asma tavan işini yapamaz. Çünkü alçıpan duvarlara göre biraz daha incelik isteyen bir iştir. Bu inceliği ancak alçıpan ustalığı işine 10-15 senesini vermiş birisi yapabilir.

IMG-20170105-WA0035

Alçıpan Ustası Bütün Tadilat İşlerini Yapabilir Mi?

Alçıpan ustasının bütün tadilat işlerini yapabilmesi beklenemez. Fakat bir yapının inşaasını kolay bir şekilde planlayarak yapabilir. Örneğin bir evin bütün bölme duvarlarını alçıpan malzemesinden yaparak bunun üzerine alçı ve boya uygulaması yapabilir. Fakat normal tuğla ile duvarları öğrenmeden, yaklaşık 5-6 sene tecrübe etmeden yapamaz. Bir evin bütün tadilat işlerinden anlayabilmesi için alçıpan ustamızın en azından 50 yaşında olması gerekmektedir. Çünkü bütün bu işlerin ustalıkları uzundur. Pratik kazanmadan bütün tadilat işlerinin ustası olamaz.Bir cevap yazın

Hemen Ara