Alçıpan Ustası ve Alçıpan Kullanım Alanları

Alçıpan; duvar veya asma tavan yapımında kullanılan ortası alçı olmak üzere iki yanı karton kaplı levhalara verilen isimdir. Alçıpan son zamanlarda dekoratif özellikleri sebebiyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Ev ve işyerleri gibi alanlarda kullanılan alçıpan ürünleri alçıpan ustası tarafından yapılmaktadır.

Yaşam alanlarımızın konfor ve güzelliği daha yaşanabilir ortamların oluşması açısından önemlidir. Dolayısıyla pek çok anlamda bu alanların şıklığı ve mekanın görünüşünün güzelleştirilmesi faydalı olacaktır. Evimizin ve işyeri gibi vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz bu mekanların hoş bir görünüme sahip olması da elbette daha yaşanabilir bir ortamın oluşması açısından elzemdir. Alçıpan kullanarak hem şık ve dekoratif bir görünüm elde etmenin yanı sıra aynı zamanda fiyatının da uygunluğu tercih açısından alçıpan kullanımını ön plana çıkarmaktadır.

Neden Alçıpan Kullanmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alçıpan kullanımı şık bir mimari açısından önemlidir. Fakat alçıpanın tek tercih sebebi bu değildir. Zira pek çok faydası ve kolaylığı bulunmaktadır. Alçıpan ph değeri insan vücuduyla eşdeğer olduğundan dolayı bakteri oluşumuna karşı oldukça etkili bir önlemdir. Dolayısıyla daha sağlıklı bir yaşam ortamı açısından alçıpan kullanarak bu durumu sağlayabiliriz. Ayrıca yangına dayanıklı olması da oldukça önemli olan bir diğer etkendir. Alçıpan duvarlar yangın konusunda normal duvarlara oranla 30 dakikaya kadar daha dayanıklıdır. Deprem gibi doğal afetlere karşı da yine dayanıklılık göstermektedir. Oldukça hafif olması ve esneyebilen bir yapıda üretilmesi sebebiyle alçıpan deprem anında esneyerek kırılma ya da patlamanın önüne geçmektedir. Daha pek çok konuda alçıpan kullanmanın avantajları mevcuttur.

Alçıpan Kullanım Alanları

Hemen hemen kullanmanın oldukça avantajlı olduğu alçıpanın kullanım alanlarına gelecek olursak, konutlar, oteller hastahaneler, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve sinema salonları gibi pek çok alanda kullanılan alçıpan yukarıda anlattığımız avantajları sayesinde oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Uygulama alanı olarak ise farklı farklı uygulama biçimleri alçıpan ustaları tarafından kaliteli bir işçilik ile yapılmaktadır. En çok bilinenleri arasında duvar giydirme ve asma tavan gelmektedir. Bunların yanı sıra alçıpan tv üniteleri de son zamanların revaçta olan ve sık tercih edilen uygulamaları arasındadır.

 2 yorum

Bir cevap yazın

Hemen Ara