Alçıpan

alçıpan-tavan-1

Alçıpan Nasıl Yapılır?

Alçıpan iki şekilde uygulanabilir. Alçıpan ustası tarafından makineyle ve elle duvara veya tavana uygulanabilir. Alçıpan ustası, alçıpan uygulamaya başlamadan önce yüzeydeki bozuklukları temizlemesi gerekir. Alçıpan ustası sıva yapılacak alanları toz tutunmasını önleyecek şekilde temizlemelidir. Kuru ve sıcak yüzeyleri ise ıslatmalıdır. Tutunmayı daha kuvvetli hale getirmek için düz yüzeyleri tırtıklanmalıdır.
Alçıpan ustası sıva işlemi uygulamadan önce yapılacaklara dikkat etmelidir. Sıva harcının hazırlandığı kap ve alçıpan ustası aletleri temiz olmalıdır. Her kullanım öncesi sıva makinesine su alınarak makine özenle temizlenmelidir. Alçıpan uygulanmadan önce duvar veya tavan alt yüzeyi düzgün değilse dolgu uygulanmalıdır. Alçıpan uygularken sıva harcının su sıcaklığı dahi önemli olup her zaman temiz su kullanılmalıdır. Alçıpan ustası, sıva işlemi sonrası bölge temizliğini yapmalı, aletlerini temizlemelidir.

Alçıpan Faydaları

Alçıpan, hafifliği ile kolayca monte edilebilir ve sökülebilir.
Yangına dayanıklıdır.
Ortamdaki fazla rutubeti çeker.
Duvar ve tavan için en güzel çözümleri beraberinde getirir.

Alçıpan Nedir?

Alçıpan, alçıdan meydana gelen, iki tarafı kartonla kaplanmış düzgün yüzeyli plakalardır. Alçıpan, genellikle duvarlardan tavana kadar olan bölgede rahatlıkla kullanılabilir. Alçıpan ustası tarafından kolayca şekillendirilebilir ve özgün tasarımlarla evinize modern bir görünüm kazandırabilir. Duvar ve tavan için alçıpan ustaları tarafından zevkinize uygun şekiller ve gergi tavan dekorasyonuna imkan sağlar.
Alçıpan sayesinde gergi tavan, duvar giydirme, asma tavan veya yer döşeme yapılabilir. Modern görünümü ve bulunduğu ortama kattığı estetik zevk nedeniyle her türlü yaşam alanında yer alabilen alçıpan, doğru ışıklandırma ile alışveriş merkezleri, ofisler ve büyük yapılarda sıklıkla kullanılır. Bunun haricinde ses yalıtımı istenen stüdyolarda ve sinema salonlarında da alçıpan uygulanmaktadır.

Alçıpan Nerelerde Kullanılır?

Alçıpan, evine şık ve modern bir hava katmak isteyen herkes için kullanılabilecek oldukça estetik bir yöntemdir. Güvenilir bir alçıpan ustası ile hem yaşam alanlarınızı hem de iş yerinizi en güzel şekilde dekore edebilir, kolay montajı sayesinde masrafsız bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Yaşam alanlarının hemen hemen her yerinde uygulanabilecek alçıpan sıva, duvar ve tavan için alan kaybı sağlamadan size küçük estetik dokunuşlar sağlayabilir, odanızın modern görünümü için oldukça büyük bir katkı sağlayacaktır.

Ofis, ev, alışveriş merkezi ve stüdyolar için sıklıkla kullanılan alçıpan yöntemi hem ısı ve ses yalıtımı için hem de dekoratif çözümler için oldukça faydalı bir sistem olup İstanbul alçıpan ustaları tarafından doğru bir biçimde uygulandığında uzun ömürlü oluşu ile yaşam alanlarında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Hemen Ara