Asma Tavan Nedir?

Asma tavan; mevut yapıların çelik ve betonarme ya da ahşap tavan kısımlarının altına dekoratif panellerin yatay biçimde konulması ile oluşturulan estetik görünümlü tavan modelleridir.

Asma tavanlar yaşam alanlarımız olan evlerimizin yanı sıra; büro, ofis, alışveriş merkezleri gibi alanlarda ısı ve ses yalıtımı için hem de dekoratif maksatlı kullanılmaktadır. Bu ortamların görünüş olarak ferah ve şık bir yapıya kavuşabilmesi için asma tavan uygulaması yaptırmak gayet doğru bir karar olacaktır. Ayrıca asma tavan uygulamaları bina içerisindeki tesisatı gizlediğinden ötürü herhangi bir görüntü kirliliği oluşumunun da önüne geçmektedir. Dolayısıyla tercih sebepleri oldukça fazla ve etkilidir.

Asma Tavan Özellikleri

  • Asma tavanlar maliyeti düşük ve ekonomik olduğundan dolayı oldukça fazla tercih edilir.
  • Alçıpan asma tavanların ph değeri insan vücudu ile aynı olduğundan dolayı bakteri oluşumunun önüne geçer.
  • Çabuk ve kolay montajı sayesinde oldukça kolay bir şekilde uygulanmaktadır.
  • Dekoratif olarak oldukça şık ve estetik bir görünüş sağlamaktadır.
  • Deprem sırasında patlamaya ve kırılmaya dayanıklı olduğundan bu gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır.
  • Ayrıca alçıpan asma tavanlar 30 dakikaya kadar yangına direnç gösterebilir.

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavanlar kullanım itibariyle kullanışlı olması ve estetik görünümü sebebiyle tercih edilmektedir. Arzu ettiğiniz asma tavan uygulamasının tam istediğiniz biçimde yapılabilmesi ve içinize sinmesi için iyi bir asma tavan ustası ile çalışmanız gerekir. Çünkü bu tip uygulamalar ince işçilik ve tecrübe gerektirdiğinden dolayı usta konusu oldukça önem teşkil etmektedir. Diğer yandan yapacağınız uygulamanın türüne göre de usta konusu farklılık gösterecektir. Örneğin alçıpan asma tavan yaptıracaksanız iyi bir alçıpan ustası bulmakla işe başlamalısınız.

Kısaca özetlemek gerekirse asma tavanlar mevcut tavanın altına yapılan ikinci bir tavandır.  Yapılacak olan tavan türüne göre farklı teknik özellikler kullanılarak yapılmaktadır. Asma tavan uygulaması alçıpan ustası tarafından yapıldıktan sonra boya ile üzeri kapatılır. Asma tavan tadilatı oldukça kolay ve hızlı olduğundan uzun yıllar kullanımı mümkün olmaktadır. Alçıpan asma tavan modelleri son zamanlarda oldukça revaçtadır. Yaşam alanlarınızı daha şık ve yaşanabilir bir ortama dönüştürmek için sizler de asma tavan uygulaması yaptırabilirsiniz.Bir cevap yazın

Hemen Ara