Boya Badana

Boya Badana Çeşitleri

Dış cephe boyası nedir: Her türlü dış cepheyi kapatmayı sağlayan boya çeşididir. Öncelikli amacı boyanan yüzeyin hava koşullarından etkilenmemesini sağlamaktır. Nem, güneş, yağmur etkisiyle kolay kolay bozulmayan bir yapıya sahiptir.

Boya Badananın Püf Noktaları

Boya badananın püf noktalarını kısaca özetleyelim. Yerlere ve eşyalara boya damlamasını önlemek için naylon poşetler serilir. Duvardaki çatlaklar spatula yardımıyla kırılmalı ve boya yapılacak yüzeyin temizliği sağlanmalıdır. Gerekli durumlarda alçı ile boşluklar doldurulmalıdır. Boya badana ustası boya fırçasını, boyaya direk sokmaz yavaşça değdirerek boyayı yedirir.

Boya Badana Nedir?

İç ve dış mekanlarda zemin etüdünün yapılması ve kişisel zevklere göre duvarların renklendirilmesi işlemine boya badana işlemi denir. Renkli bir duvar boyası kişinin renkli hayatını, eğlenceli ruh halini tasvir eder. Kişinin gelen konuklarına kendini en iyi şekilde tanıtmasına olanak sağlar. Boyacı ustası gerekli keşif ve zemin çalışmalarını yaptıktan sonra iş yerinin kurumsal duruşunu ya da kişinin ruh halini yansıtması için gerekli boya badana işlemine başlarlar. Boya badana ile temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Boyanın içerisinde bulunan kireç ile haşerelerden kurtulabilir, sağlıklı bir ortam sağlayabilirsiniz. Boya badana genellikle senede bir defa yapılır. Rutubet, boyanın hor kullanılması, çatlakların spatulayla giderilmemesi gibi sebepler yüzünden boya senede iki defa da yapılabilmektedir.

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Plastik boya nedir: İç cephe duvarlarda en çok kullanılan boya çeşidi plastik boyadır. Yıkamaya karşı dayanıksız bir boya türüdür. Nemli bezle silindiğinde de yıpranmalar oluşabilir. Badana, su ile kirecin birleşmesiyle elde edilen boya çeşididir. Plastik boya ile badana boya birlikte kullanılır. Boyacı ustaları en çok plastik boya kullanır.

Yağlı boya nedir: Yağlı boya parlak renkli, sentetik bir boya türüdür. Daha çok dekoratif amaçla kullanılır. Dekorun yanı sıra metal ve ahşap binaların yüzey koruması ve temiz bir görünümü için kullanılır.

Saten boya nedir: Çabuk kuruyan ve kapatma gücü yüksek bir sentetik boya çeşididir. Aynı zamanda iyi yapışma özelliği bulunan saten boyalar bu özelliklerinden dolayı tavanlarda sık sık kullanılır. Boya badana sırasında yalnızca tavanda saten kullanılır.

Hemen Ara