Boyacı Ustası ve Boya Badana

Boya Nedir?

Boya, bir şeyi veya bir yeri renklendirmek için kullanılan çok amaçlı olarak kullanılabilen bir maddedir. Genellikle belli kimyasallar içeren bir yapısı vardır. Boya, tarih boyunca pek çok şekilde kullanılmaktadır. Bir resmin ortaya çıkmasında, bir evin güzel görünmesinde, bir kıyafette veya bir oyuncakta… Boyalar da biraz önce belirttiğimiz gibi pek çok alanda kullanılabilir. Boya badanada kullanılan boya, resim yapmak için boya, kumaş boyası, kozmetik boyası ve aklınıza gelen hemen hemen her alanda boya kullanılmaktadır.

Boyacı Nedir?

Boyacı da boya işinin ustasına denmektedir. Boya işini meslek haline getirmiş, kazancını bu yönde sağlayan kişilere boyacı denir. Boyacı derken hemen hemen herkesin aklına badana boyacısı gelir. Örnek vermek gerekirse evinizin odasını boyatmak istiyorsunuz. Kendiniz de boyayabilirsiniz. bir boyacıya da boyatabilirsiniz. Eskiden mahallelerde mahalle efradının bildiği ustalar vardı, ustalara gidilir fiyat teklifi alınır sonra da badana yaptırılırdı. Artık teknolojinin geldiği seviye itibarıyla arama motoruna “boyacı ustası” yazıldığında karşınıza yüzlerce boyacı ustası gelmektedir.

Boyacı Ustası Neler Yapar?

Boyacı ustaları ev boyası, oda boyası, inşaat boyası gibi boya işlemlerini yaparlar. Bu işlemlere genellikle badana denmektedir. Badana işini yapan boyacı ustaları evinizi, odanızı istediğiniz renklere boyayabilir. Bunların yanında boya ustaları yılların verdiği büyük tecrübelere sahiptir. Bu tecrübeleri sırasıyla şöyle açıklayabiliriz;

  • Bir yerin boyası yapılmadan önce aynı tür boya kullanılmalıdır. Yani, odanın bir duvarını boyarken, boya bittiğinde farklı bir markanın boyası kullanılmamalıdır. Eğer farklı cins veya farklı marka boya kullanılırsa badana işlemi çok kötü neticelenebilir.
  • Boya yapılacak yer öncelikle tertemiz bir hale getiriliri. Kirli, yıpranmış, nemli veya küflü duvar önce temiz hale getirilir. Mümkünse eğer mantolama işlemi yapılacaksa önce o yapılmalıdır. Daha sonra zımparalama işlemi yapılır, astar çekilir ve yüzey dümdüz hale getirilir. Dümdüz hale getirildikten sonra ince bir alçı/kireç ile de üstünden geçilir. Artık rahatlıkla boya sürülebilir.
  • Badana işine başlamadan önce kullanılacak boyaya karar verilir ve en duvar ve oda için en doğru boyaya karar verilir. Mümkünse bu, müşteriye seçenekler şeklinde sunulmalıdır. Müşteri ile birlikte bir karar verilir ve kullanılacak boya seçilir. Boyayı kullanmadan önce boya ustası boyayı güzelce karıştırmalıdır. Boyacı, başta güzel karıştırmazsa yine kötü neticelere neden olabilir.
  • Boyalar, markadan markaya değişmektedir. Dolayısıyla boyaların bu farklarını da boyacı bilmelidir. Marshall Boya ile Filli Boya arasında farklar vardır. Bu farkları üzerini okursanız anlayabilirsiniz. Markanın kullanım bilgisine uyularak badana işlemi uygulanmalıdır.
  • Boya yapılacak zaman sıcaklık orta düzeyde olmalıdır. Yani çok aşırı sıcakta ve çok aşırı soğukta boya işleminde mükemmel verim elde edemezsiniz. En iyi verim orta sıcaklıkta yapılan boya işlemidir.
  • Müşterinin kafasında bir renk mutlaka vardır. Fakat boya ustası, odadaki eşyaların rengine göre de kendi tavsiyesini sunmalıdır. Boya ustasının fikrini mutlaka alın.
  • Boyaya kesinlikle herhangi bir madde ilave edilmemelidir. Bunu yapan boya ustası görürseniz mutlaka sebebini sorun ve tatmin olmazsanız buna izin vermeyin.
  • Boya uygulaması yapılırken sürülen boyadan sonra bir kez daha üstünden geçilecekse kuruma dakikası beklenmeli. Tüm boya uygulaması yapılırken aynı süre beklenmelidir. Dolayısıyla tutarlığın sağlanması her noktanın eşit olmasını sağlayacaktır.
  • Boya fırçası seçimine de dikkat edilmelidir. Boya dış cephe mi iç cephe mi olacak, boya yapılacak zeminin durumu, boyanın türüne göre kullanılacak fırça farklılık gösterecektir. En doğru fırçayı bu etkenlere göre seçiniz.

En iyi boya ustası, yukarda belirtilen maddelere zaten harfiyen uyacak ustadır. En iyi boyacı, işini layıkıyla yapan ustadır.

Boya Badana Fiyatları Nelerdir?

Boya badana fiyatları belirlenirken birkaç kıstasa göre belirlenir. Bu kıstaslar da badana fiyatları için belirleyici olur. Boya badana fiyatları metre kareye göre belirlenir. Eğer badana yapılacak yerin metre karesi büyükse verilin fiyat yüksek, badana yapılacak yerin metre karesi küçükse boya fiyatı için verilen fiyat daha düşük olacaktır. Boya badana fiyatları iç cephe ve dış cephe olarak da ikiye ayrılır. Dış cephe boya daha pahalıdır. Kullanılan boya da fiyatları etkileyecek bir durumdur. 50 metre kare boya yapılacak bir odada kullanılacak boya kaliteliyse fiyat tabii ki standart boyaya göre daha yüksek olur. Boyacı ustasının kalitelisi de fiyatları belirler. Eğer bir boya ustası işini iyi ve temiz yapıyorsa, referansları iyiyse sizin için vereceği fiyat daha yüksek olur. Yüksek fiyat veren boya ustalarından korkmayın, işini muhtemelen çok iyi yapıyordur ve yaptığı işi görmeden su-izanda bulunmayın. Kısaca belirtmek gerekirse seçimleriniz/tercihleriniz boya badana fiyatlarını etkileyecektir.

İşte kayatadilat.com, işinin ehli, yukardaki maddeleri eksiksiz yerine getirmeyi amaçlayan ve çabalayan verdiği sözü tutan namuslu ustalar tarafından yönetilmektedir. Boya badana ile ilgili bilgileri vereceğimiz blogumuzdan takip edebilirsiniz. Unutmayın, Kaya Tadilat işinin ehli, namuslu boyacılık ilkesiyle hareket eder…3 yorum

Bir cevap yazın

Hemen Ara