Dış Cephe Nedir?

Yapıların dış yüzeyi için sıva, boya, macun, harç ve kaplama gibi malzemeler ile bakımının veya tadilatının yapılması işlemlerine dış cephe kaplama denir.

Yapıların mevsimsel şartlara bağlı olarak yıpranması sebebiyle dış cephe kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Özellikle sert hava koşullarının etkili olduğu dış cephelerde dökülmeler veya çatlaklar meydana gelebilmektedir. Hem ısı yalıtımı hem de tasarruf açısından dış cephe kaplama uygulamaları yapılar için fayda sağlamaktadır. Dış cephe kaplamaları, dış cephe boyaları, hazır sıvalar ve dış cephe astarı gibi birçok uygulama yapılmaktadır.

 • Akrilik esaslı dış cephe kaplamaları; çevreye duyarlı kullanıma hazır renkli sıva, silikon katkılı hazır renkli sıva, UV dayanımlı yarı parlak dış cephe kaplaması, silikon katkılı dış cephe kaplaması, silikon katkılı grenli kaplama…
 • Çimento esaslı dış cephe kaplamaları; mineral dış cephe kaplaması, çizgi dokulu mineral dış cephe kaplaması…
 • Hazır sıvalar; hazır kaba sıva, hazır ince sıva, perlit takviyeli genel amaçlı sıva, genel sıva harcı, çimento esaslı el ve makine ile uygulanan, perlit ve elyaf takviyeli sıva, ısı yalıtımı sağlayan hazır sıva harcı, genel hazır sıva, serpme sıva…
 • Dış cephe boyaları; siliko-silikat esaslı dış cephe, UV dayanımlı yarı parlak dış cephe boyası, son kat mat dış cephe boyası
 • Astarlar ve yardımcı ürünler ise dış cephe astarı, dış cephe tevsiye macunudur.

Dış Cephe Uygulamaları Nelerdir?

Yapıların güzel bir görünüme kavuşması ve sağlıklı bir dış yüzeye sahip olması için düzenli bakımının yapılması veya zorlu şartlara yönelik önlemlerinin alınması gerekir. Dış cephe uygulamaları bu önlemlerin başında gelir. Gerek kaplama ve sıva gerekse dış cephe boyama ile yapının dış yüzeyine koruma kalkanı sağlar.

cimento-esasli-dis-cephe-kaplamaSıkça kullanılan dış cephe uygulamaları arasında dış cephe kaplama, dış cephe boyası, alüminyum kompozit panel, dış cephe levhası ve hazır sıvalar bulunur. Dış cephe çalışmalarına ek olarak ısı yalıtımı da eklenebilir. Isı yalıtımı ile birlikte uygulanacak dış cephe işlemleri binanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle yaşı ilerlemiş binalar için mutlaka çimento esaslı veya akrilik esaslı dış cephe kaplamaları yapılabilir. Dekoratif açıdan olumlu katkı sağlayacak tuğla veya metal dış cephe kaplamaları da yapılar için oldukça sık tercih edilmektedir. Doğal taş dış cephe levhası, cam dış cephe levhası dışında ışık geçiren beton, güneş kırıcı, kompakt laminat, porselen seramik, vinil dış cephe kaplaması gibi dış cephe modelleri bulunmaktadır.

Akrilik Esaslı Dış Cephe Kaplama

Rulo ile uygulanan ve desen verebilen, su bazlı, mat ve grenli dış cephe kaplamasıdır. Mercan rulo ile desen verebilen akrilik bağlayıcılı bir kaplama modeli olup her türlü beton, sıva veya mineral yüzeylerde uygulanabilir. Yapışma gücü yüksektir. Dökülme ve çatlamalara engel olan akrilik dış cephe kaplaması ısı yalıtım sistemleri üzerine mutlaka önerilmektedir.

Çimento Esaslı Dış Cephe Kaplama

Rulo ile uygulanan, akrilik esaslı kaplamalar gibi mercan rulo ile desen uygulanabilen su bazlı dış cephe kaplamasıdır. Her türlü cephede uygulanabilir, dökülme ve çatlama sorunlarının önüne geçer ve yapışma gücü yüksektir. Aynı şekilde ısı yalıtımı sonrası uygulanması muhtemel dış cephe uygulamalarından biridir.

Hazır Sıva Dış Cephe Kaplama

Emülsiyon esaslı bir dış cephe kaplama uygulaması olan hazır sıva mala ile uygulanan ve desen verilen kalın ve çizgi desenli bir uygulamadır. İçte ve dış cephede kullanılabilir. Aynı zamanda insan sağlığına zarar vermediği gibi dekoratif ve hazır renkli bir sıvadır. Dışarıdan su geçirmeyi engeller ve suya dayanıklıdır. Yapıya nefes alma özelliği katmaktadır. Kabarma ve çatlamaların önüne geçer.
dis-cephe-modelleri

Dış Cephe Uygulamaları Nasıl Yapılmalıdır?

 • Dış cephe uygulaması yapılacak yüzey kir ve yağdan arındırılmış olmalı, kuru ve temiz hale gelmelidir.
 • Eski boya kalıntılarından arındırılmalıdır.
 • Kuru ve temiz bir yüzey olmalıdır.
 • Eski yapay bazlı yüzeyler için zımpara yapılmalı ve tozları arındırılmalıdır.
 • Sıva rengine uygun bir renk ile astarlanmalıdır.
 • Sıva içerisine suyun azalması durumda temiz su dışında bir malzeme kullanılmamalıdır.
 • Astar kuruduktan sonra yüzeye düzgünce uygulanmalıdır.
 • Mala istenen desen doğrultusunda uygulanmalıdır.

Dış Cephe Boyaları

dis-cephe-renkleri

Dış cephe uygulamaları arasında yer alan boya badana çalışmaları siliko-silikat esaslı dış cephe, UV dayanımlı yarı parlak dış cephe boyası, son kat mat dış cephe boyası gibi dış cephe boyaları ile uygulanabilir. Elbette ısı yalıtımı uygulanan yüzeylerde daha etkili olmaktadır ve uygulanırken kuru ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.

 Bir cevap yazın

Hemen Ara