Isı Yalıtım Malzemeleri Kullanım Alanları

Isı yalıtımı yani mantolama binalarda ısı giriş ve çıkışını kontrol ederek ısı kayıplarını önlemek amacıyla yapılan uygulamadır. Daha çok kış ayları düşünülerek yapılan bu uygulama yaz mevsiminde de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle enerji tasarrufu sağlamak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Isı yalıtımı yaptırarak yüksek faturaların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca binalarda enerji kimlik belgesi almak zorunlu hale getirildiğinden dolayı tüm binalarda mantolama yapılması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.

Mantolama yaptırmak binalarda oldukça faydalı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantolama yani ısı yalıtımı yaptırarak özellikle enerji tasarrufu elde ederek bunun yanı sıra konforlu bir yaşam alanına da kavuşmuş oluruz. Diğer yandan dış cephe üzerine yapılan mantolama bina ömrünün uzun olmasına, tamir ve tadilat gibi işlemlerin daha az sıklıkla yapılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla bu durum maliyetleri düşürdüğünden enerji tasarrufunun yanı sıra harcamalarda da tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca binaların dekoratif açıdan hoş bir görünüm kazanmasının yanı sıra ısı kayıplarının önüne geçerek daha rahat bir yaşamın kapılarını aralayacaktır.

Isı Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

  • Isı iletim katsayıları küçük olmalıdır.
  • Malzemeler hafif ve kokusuz olmalıdır.
  • Isı yalıtım malzemelerinin su ve nem soğurma özelliği bulunmalıdır.
  • Çürümeye ve bakteri oluşumuna elverişli olmamalıdır.
  • İlk özelliğini kaybetmeyerek etkisini sürdürmelidir.
  • Yanıcı olmamalıdır.
  • Ekonomik ve temin etmesi kolay olmalıdır.

Bina Yalıtımında Kullanılan Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı yalıtımında özellikle binaların hava giriş ve çıkışını kontrol etmek amacıyla kullanılan ısı yalıtım malzemeleri kullanım yerine göre farklılık göstermektedir.

Cam Yünü

Ergimiş camın çeşitli yöntemlerle lif haline getirilmiş halidir. Hammaddesinin esasını silis kumu oluşturmaktadır. Cam yününün bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Taşyünü

Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki çeşit üretilmektedirler.

Genleştirilmiş Polistren  Isı Yalıtım Levhaları

Polistren sert köpük yapay organik bir izolasyon malzemesi olarak ısı yalıtımında kullanılmaktadır.

Extrüde Polistren Isı Yalıtım Levhaları

Polistren sert köpüğün banttan çekilerek üretilen tipi olarak bilinmektedir.

Poliüretan Köpük

Poliüretan iki kimyasal maddenin (poliol ve izosiyonat) karşımları arasında havanın yardımıyla köpürüp sertleşmesinden elde edilen plastik esaslı bir köpüktür.

Fenol Köpüğü

Fenol, formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler katılarak elde edilmektedir. Belirsiz yoğunluklarda sert fakat kırılgan, küçük gözenekli ve yüzeyi sürtünmeyle tozlaşan bir yapıya sahiptir.

Cam Köpüğü

Cam köpüğü levhalar, çok sert basınca dayanıklı, kolay kırılabilen, sürtünmeye dayanıksız, yüzey sürtünmesi ile kolay tozlaşabilen ısı yalıtım malzemesidir.

Bina yalıtımında kullanılan bu ısı yalıtım malzemeleri ihtiyaca yönelik farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla yalıtım yaptırırken ihtiyacın hasıl olduğu alan göz önünde bulundurularak yalıtım malzemesi alınmalıdır. Kullanım alanlarına göre değişkenlik gösteren bu malzemeler binalarda ısı yalıtımının zorunlu hale getirilmesinden sonra daha da popüler olmaya başlamışlardır. Çünkü her binanın mantolama yani ısı yalıtımı yaptırması ve enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmesi ister istemez insanların bu alanlara yönelmesini sağlamıştır. Diğer yandan enerji konusunda tasarruf açısından oldukça fayda sağlaması da bu malzemelerin tercih edilebilirliğini her geçen gün artırmaktadır.

Dünyada her geçen gün tükenen enerji kaynakları yeri doldurulamayacak boyuta ulaştığında ortaya çıkabilecek felaketleri önlemek ve bir nebze de olsa yavaşlatmak adına bu tür önlemlerin alınması oldukça fayda sağlayacaktır. Çünkü ne kadar enerji tasarrufu sağlarsak doğal kaynakların kullanımını o ölçüde indirgemiş oluruz. Dolayısıyla bu tür uygulamalar hemen hemen pek çok konuda fayda sağlarken aynı zamanda yaşadığımız dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması içinde büyük önem arz etmektedir. Sizlerde ısı yalıtımı yani mantolama yaptırarak hem enerji tasarrufu sağlayabilir hem de daha rahat bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.Bir cevap yazın

Hemen Ara