Isı Yalıtımı Nedir?

Isı yalıtımı; konutlara soğuk ya da sıcak havanın giriş ve çıkışını engellemek amacıyla yapılan işlemlerdir. Kısaca hava akışının kontrolünü sağlamak da diyebiliriz.

Enerji tasarrufu açısından büyük ölçüde fayda sağlayan ısı yalıtımı yani mantolama artık yasal bir zorunluluktur. Tüm konutlarda ısı yalıtımı yaptırmak mecburi kılınarak enerji tüketiminin önüne geçmek amaçlanıyor.  Mantolama sadece enerji tasarrufu sağlamak için değil diğer yandan evlerin konforlu, rahat, şartlarını arttırmak bina kullanım ömrünü uzatmak ve sağlıklı bir çevre oluşturabilmek adına yapılması gereken bir uygulamadır.

Yaptığımız binaların iç ve dış kısımları ayrı olarak korunmalıdır. Dış kısmını korumak yani dış duvarları doğal ve çevresel etkilerden koruyarak kullanım ömrünü artırabiliriz. Binalarımızda doğru bir şekilde ısı yalıtımı yapılmazsa enerji kayıplarına sebep olacağından yeteri miktarda ısınmama sorunu doğacak bunun mukabilinde ise yüksek fatura bedelleri ile karşılaşacağız. Dolayısıyla mantolama yaptırırken doğru bir şekilde yaptırmalıyız. Diğer yandan bina yapımında sorumlu olan müteahhitler bu gibi ısı yalıtım konularını göz ardı edebiliyor yahut baştan savma yaparak yeteri kadar önem ve özen göstermiyorlar. Bu durumda doğal kaynakların daha fazla tüketilmesine ve enerji açığının ortaya çıkmasıyla birlikte tüketiciye ise ekstra maliyet ve fatura olarak geri dönüyor. Bu durumun önüne geçmek amacıyla 2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliğine göre yeni yapılan binalar ısı yalıtım yönetmeliğine uygun olarak projelendirilip eski binalar ise 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadırlar.

Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyız?

  • Doğru yapılan ısı yalıtım sistemleri ile birlikte enerjiden %50’ye varan tasarruflar elde edebilirsiniz. Ayrıca bu enerji tasarrufu sayesinde mantolamaya harcadığınız parayı da zaten çıkarırsınız.
  • Soğuk ve sıcak dengesinin korunması ile birlikte hem bina ömrü uzar hem de konforlu bir yaşama sahip olursunuz.
  • Mantolama yaptırmak nem ve rutubet gibi sorunlarınızın ortadan kalkmasına böylelikle daha yaşanabilir bir ev ortamına kavuşmanıza olanak tanır.
  • Isı yalıtım konusu enerji tasarrufu sağlamasının sonucu olarak daha yaşanabilir bir dünya adına katkı sağlamaktadır. Kaynakların tüketiminin azalması ve çevreye verilen zararın minimum seviyeye indirilmesi daha yaşanabilir bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.

 

 Bir cevap yazın

Hemen Ara