İstanbul Boyacı Ustaları ile Röportaj

İstanbul’da boyacı ustası olmak zordur. Şehrin trafiği, gürültüsü her sektör gibi boya badana sektörünü de etkilemektedir. İş potansiyelinin çok büyük olduğu işte bu şehirde, Büyükçekmece’de boyacı ustası olan Halit Usta ile bir röportaj yapacağız. Boyacı ustaları ile ilgili merak edilen soruları ve Halit Usta’nın verdiği cevapları bu röportajımızda bulabilirsiniz. İşte o röportaj;

– Öncelikle hoş geldiniz. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

  • Hoş bulduk. Sağ olun. İsmim Halit Yazıcı, Nevşehirliyim.

– Boyacılığa ne zaman başladınız?

  • Boyacılığa 2003 yılında başladım. O zaman Bağcılar’da bir nalburda çalışıyordum. Boya, badana, alçıpan gibi işler çıktı mı ilk işlere gitmeye başladım. Daha önce kendi evimi ve bacanağımın evini boyamışlığım vardı. İşi az çok biliyordum. Ama başkasının evine gidip hiç boyacılık yapmamıştım. Bağcılar’daki deneyimim bu konuda bir ilkti.

– Bağcılar’da kaç yıl boyacı ustası olarak çalıştınız?

  • 7 sene Bağcılar’daki nalburda çalıştım. Sonra ayrılmak istedim. Artık ayrılık vakti gelmişti. Kendi yerimi açmak istedim. 2010 yılında Büyükçekmece’ye yerleştim. Yaklaşık 7 senedir Büyükçekmece’deyim. Allah’a şükür durumum iyi. Halim, vaktim yerinde.

– Büyükçekmece’de boyacılık yapmak mı daha zor, Bağcılar’da mı?

  • Kesinlikle Bağcılar’da! Çünkü, biliyorsunuz, Bağcılar’ın refah seviyesi çok düşük. Nüfusu da yüksek. Rekabet çok fazla. Bağcılar insanı verilen her fiyatı yüksek buluyor. Verilen her fiyatta pazarlık yapıyor. Bu beni bezdiren şeylerden biriydi. Kaç defa evlere keşife gidip son anda vazgeçen müşteri adaylarım oldu. Ama Büyükçekmece’de öyle değil. Tam tersi. En azında maddi durumu daha iyi olan insanların da bulunduğu bir yer. Büyükçekmece bölgesinde daha çok tanınıyorum. Büyükçekmece boyacı ustaları için ideal bir bölge.

– En sevmediğiniz müşteri tipi nedir, tanımlar mısınız?

  • Ooo müşteri velinimettir. (gülüyor) Müşterilerimizi severiz. Ama illa ki belli konularda bizim de içten içe sinirlendiğimiz durumlar oluyor.

-Ne gibi mesela, bir örnek anlatır mısınız?

  • Şöyle anlatayım. Bir keresinde bir evde keşife gitmiştim. Eve girmeden terlikler verildi, giydim. Belli ki çok titiz bir yer. Elimdeki malzeme çantasını yere bıraktım. Bırakmamla ev hanımı bana bağırmıştı. Bağırması çok kötüydü. İnsanlık hali, günde 6-7 farklı yere gidebiliyoruz. Tabii ki bazı konulardan dalgınlığımıza geliyor olabilir. Ama bana o şekilde bağırmamalıydı. O günü hiç unutamam. Titiz bir hanımefendi olduğunu eve girerken anlamıştım ama malzeme çantasını halının üstüne bırakmamalıydım. Burdan diğer boyacı ustası kardeşlerime de sesleniyorum. Evlere girerken daha hassas, daha dikkatli olsunlar. Sizin temizlik kuralınızla karşıdakinin temizlik kuralı bir olmayabilir. İşten anlamayıp işimle ilgili atıp tutanlar da beni rahatsız eder. Yorulduğunda, yüzünden damla damla ter dökülürken bir bardak suyu bile size reva gören insanları da sevmem. Bunlar benim sevmediğim şeyler.

-İş durumun nasıl? Boya badana işlerini öneriyor musunuz? Mesela çocuğunuzun bu işi yapmasını ister misiniz?

  • Hayır istemem. Çocuğum bu işi yapmasın. Ama iş durumum hamd olsun iyi. İşlerimden memnunum. Tüm bu her şey için Allah’ıma şükrediyorum. Boya badana işleri gerçekten kolay olmayan işler. İnsan beden olarak çok yoruluyor. Bu işi bu yüzden önermem. Teknoloji gelişiyor. Belki ilerde bize bile ihtiyaç kalmayacak. Gençlere beyin gücüyle yapacakları işleri tavsiye ederim.

-Son olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?

  • Son olarak söylemek istediğim şey, ne iş yaparsanız yapın işinizi en iyi şekilde yapın. Bu, gün gelir boyacılık olur, gün gelir öğretmenlik olur, gün gelir ticaret olur. Hayatta nelerin olacağını bilemiyorsunuz. Her zaman en iyisini yapmalı insan ve dürüst olmalı.

-Aynen öyle. Ben de sözlerinize katılıyorum. Bu keyifli söyleşi için teşekkür ederiz. Bol kazançlar dileriz.

  • Bana bu fırsatı verdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Çok sağ olun.

Duvar Boyası yazımızda duvar boyası ve renkleri bulabilirsiniz.Bir cevap yazın

Hemen Ara