İstanbul Boyacı Ustası

İstanbul boyacı ustası denince akıllara İstanbul’a hizmet eden boyacı ustaları anlaşılmalıdır. İstanbul gibi büyük bir şehirde hizmet veren İstanbul boyacı ustalarının işleri oldukça zor.

Boya Badana Sektörünün Durumu

İstanbul’un nüfusunun 31 Aralık 2016’daki verilerine göre 14,8 milyon nüfusu vardır. Bu nüfusun gayriresmi rakamlara göre 18 milyona kadar çıktığı söylenmektedir. İşte tam da bu anlamda, şehirleşmenin halen daha devam ettiği İstanbul’da inşaat sektörü gün geçtikçe yükselerek devam etmektedir. Yapılan yeni binalar, rezidanslar, evler, ofisler, iş yerleri gibi pek çok yapı oluşturulmaktadır. İnşaat sektörünün ilerlemesi veya yükselmesi tadilat, yapı ve dekorasyon sektörünü de doğrudan etkilemektedir.

İnşaat sektörünün ilerleme kat etmesiyle tadilat, yapı ve dekorasyon sektörü de doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Nasıl ki yeni binalar yapılıyor, o binaların dekorasyon işleri de muhakkak ki olacaktır. Şehirleşmenin devam etmesi, bu yapı ve dekorasyon işlerinin artmasını sağlamıştır. Tadilat, yapı ve dekorasyon işlerinin artması demek boya badana işlerinin de artması demektir. Boya badana işlerinin artması demek de boyacı ustalarının iş yoğunluğunun artması demektir.

Boyacı Ustaları ve İş Yoğunlukları

Boyacı ustalarının iş yoğunluğu, inşaat sektörü ve yapı sektörünün doğru orantısına göre artmaktadır. Bu, yaşanan siyasi ve onun da beraberinde getirdiği ekonomik krizlerden etkilense de kendini kolayca yenileyebilen bir sektör olmuştur. Bu, ülke dinamikleri ile alakalı bir durumdur. Türkiye, kriz yönetimi bakımından oldukça başarılı bir ülkedir. Yaşanan terör olayları, darbe girişimleri, toplumsal ve siyasi olaylarla sık sık duraksayan bir ülke olsak da kendimizi kolayca yenilebiliyor ve tüm bunlara rağmen büyümeye devam etmekteyiz. Bunun en iyi örneği olarak, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan hain terör saldırısının üzerinden 24 saat bile geçmeden seferlere devam edilmeye başlanması sanki o olay hiç yaşanmamışçasına günlük hayata devam edilmesi örnek gösterilebilir. Bu inanılmaz! Diğer ülkelerde görülmeyen bir durum bu.

Her Evin Boya Badana İhtiyacı Vardır

Ülkenin bu ilerlemesi her sektör gibi boyacı ve boyacı ustalarını da doğrudan veyahut dolaylı bir şekilde etkilemişti. Bu bir gerçektir. Kaldı ki yeni şehirleşme ile İstanbul’daki boyacılar, üzerlerine büyük bir iş düşse de sadece şehirleşme değil, eski evlerin tadilata girmesinin de ekmeğini yemektedirler. İstanbul, ömrü milattan öncelere kadar dayanan bir şehirdir. Günümüzde hala Osmanlı döneminden kalan evler bulunmaktadır. Eskimiş evlerin boya ve badanaya ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Her farklı yapının boya tekniği farklıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni yapılan binaların tarzı popüler kültür ve modaya göre, son yılların tarzına göre olduğu için kullanılanılan boya tarzı ve tekniği de değişmiştir. 20 yıllık, 30 yıllık evlerin boyası ile yeni yapılan evlerin boyası hiç bir olur mu? Kaldı ki iç cephe boya ve dış cephe boya bile bu kadar farklıyken eski ve yeni evlerin farklı boya tekniği ile boyanması da önemli bir gerçektir. Ahşap boyası, duvar boyası, sentetik boya ve her ne boya ve boyacılık tekniği olursa olsun bu iş kolay bir degildir. Bu oldukça meşakkatli, emek gerektiren, insanın psikolojinin doğrudan etkileyen (renlerin ve estetiğin insan psikolojisi üzerinde bir etkisi vardır) bir iştir. Dolayısıyla kendisine her “boyacı ustası” diyen kişiye de tabi olamamak lazımdır.

İstanbul Boyacı Ustaları Kaya Tadilat’ta

Bu işin nasıl zor bir iş olduğunu belirttik. Boyacı ustalarının işleri zor hele ki İstanbul’da bu işlerini yapmak zorundalarsa… Biz, İstanbul’daki tüm boya badana işlerine talibiz. İstanbul boyacı ustası dendiğinde akla gelen ilk marka olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bünyemize seçerek aldığımız namuslu boyacılar ile evlerini, odalarını, iş yerlerinizi boyamaya hazırız. Siz isteyin, biz boyayalım.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir önceki yazımız olan Boyacı Ustası Nasıl Bulunur? yazımızı okuyabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

 2 yorum

Bir cevap yazın

Hemen Ara