Kış Mevsimi için Dış Cephe Mantolama Yaptırmanın Faydaları

Dış cephe mantolama; yapılarda sıcak ve soğuk dengesini ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla uygulanan işlemlerin tümüne denir.

Mantolama yalnızca dış cephe için yapılmadığı gibi yalnızca ısı dengesini sağlamak amacıyla da yapılmaz. Kimi yapılarda ses çıkışını engellemek amacıyla da uygulanabilir. Dış cephe mantolama yaptırmak uzun vadede büyük ekonomik fayda sağlarken binanın ömrünü uzatmaktadır. Yani hem ekonomik hem de büyük fayda sağlayan bir işlemdir. Tek bir fayda sağlamadığı gibi kış mevsimi için de olmazsa olmazdır. Dış cephe mantolamanın faydaları bilindiği takdirde uygulamamak elde değildir çünkü mantolama yapılmayan her ay faturalara olumsuz şekilde yansıyacaktır. Dilerseniz dış cephe mantolama yaptırmanın faydaları kısaca açıklayalım.

Kış Mevsimi için Mantolama Yaptırmanın Faydaları

Dış cephe mantolama yaptırmak, sıcak soğuk dengesini sağlayarak ısı yalıtımı açısından büyük katkı sağlar.

Türkiye genelinde kış mevsimi sert ve zorlu geçmektedir. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ekonomik anlamda evlere olumlu yansırken, doğru bir şekilde kullanılmaması faturalarda büyük zararlar meydana getirmektedir. Doğalgazın pahalı olması ve enerji tasarrufunun önemi gündeme gelmektedir. Isı yalıtımı için mantolama yaptırmak, doğalgaz kullanımlarında faturanın düşmesine ve enerji tasarrufu sağlanmasına neden olur. Kış mevsiminde yaşayan soğuk havanın olumsuz etkilerinin yanı sıra yapının enerji tasarrufu yapması için dış cephe mantolama yaptırmak büyük fayda sağlamaktadır. Yani dış cephe mantolama yaptırmanın faydaları oldukça önemlidir.

1. Isı Yalıtımı Sağlar

Dış cephe mantolama yaptırmanın faydaları arasında belki de ilk amaç ısı yalıtımı sağlanmasıdır. Isı yalıtımı, bina içerisinde sıcak soğuk dengesinin sağlanmasını, yani kış mevsiminde sıcak havanın dışarı çıkmasını, soğuk havanın da içeri girmesinin engellenmesini sağlar. Yaz aylarında ise ısı yalıtımı sayesinde soğuk hava içeride hapsolur, sıcak hava içeri giremez.

2. Ekonomik Katkı Sağlar

Dış cephe mantolama yaptırarak ısı yalıtımı sağlanmış olur. Böylece soğuk ve sıcak hava dengesi kurulmuş olur. Dolayısıyla doğalgaz, kalorifer veya odun sobası dahil ısınma yöntemleri sırasında fazladan yakıt tüketilmesinin önüne geçilmiş olur. Zira mantolama, kış mevsiminde sıcak havanın çıkışını engeller. Doğalgaz faturalarında direkt etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Dış cephe mantolama yaptırma masraflarını da çok kısa bir sürede amorti eder.

3. Enerji Tasarrufu Sağlar

Dış cephe mantolamanın yasal bir zorunluluk haline getirilmesinin en büyük amacı enerji tasarrufu sağlamasıdır. Genel olarak bakıldığında her dairede büyük enerji harcandığı, bunun yanı sıra büyük enerji faturaları ile karşılaşıldığını görmekteyiz. Hem ekonomik olarak hem de enerji olarak büyük bir israfa neden olan bu durumda yapılması gereken sonuç dış cephe mantolama yaptırmanın faydalarını göstermektedir.Bir cevap yazın

Hemen Ara