Mantolama ( Isı Yalıtımı ) Yaptırmanın Avantajları

Mantolama; ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak binaların dışının giydirilme işlemine verilen isimdir. Binalardaki ısı kayıplarını önlemek amacıyla yapılan mantolama binalarda hava giriş ve çıkışını kontrol etmede büyük önem taşır. Isı yalıtımı malzemeleri kullanarak binaların baştan aşağı dış cephesinin ısı yalıtım malzemeleri ile kaplama işlemine mantolama denir.

Genellikle kış aylarında soğuktan korunmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yapılan mantolama yani ısı yalıtımı işlemi yasal bir zorunluluk haline getirildiğinden beri her binada uygulanmaya başlanan bir uygulama olarak yerini almıştır. Enerji tasarrufu sağlaması ve konforlu bir yaşamın önemli noktalarından birisi olarak oldukça sağlıklı bir uygulamadır.

Mantolama Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mantolama işlemine karar verdikten sonra bazı konulara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle binanın detaylı bir şekilde keşfinin yapılması ve yol haritası berlirlenmelidir. Bina sağlamlığının ve dış yüzeyinin kontrol edilerek ısı yalıtımı konusunda nasıl bir yol izleneceğine karar verilmelidir. Ayrıca yalıtım yapıldıktan sonra dış cephede bulunan anten, yağmur iniş boruları gibi sonradan eklenecek detayların nasıl konumlandırılacağını belirlemek faydalı olacaktır.

Uygun bir ısı yalıtımı yapan firma bulmak işlemin ikinci adımı olarak görülebilir. Çünkü mantolama uzmanlık isteyen bir konu olduğundan firma seçerken piyasayı incelemeniz ve kıyaslama yaparak size uygun olan ısı yalıtımı firmasını seçmeniz doğru olacaktır. Ayrıca yapılan uygulamaların doğru olması ilerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek adına önemlidir. Dolayısıyla firma seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Mantolama Yaptırmanın Avantajları

  • Binalara giren ısı giriş ve çıkışını kontrol altında tuttuğundan hem ısı kaybı yaşanmaz hem de enerji tasarrufu sağlanarak yüksek faturaların önüne geçilir.
  • Binaların dış etmenlerden korunarak daha uzun ömürlü olmaları konusunda önemli bir yer teşkil eder.
  • Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığından dolayı yoğuşma görülmez dolayısıyla konforlu bir ev ortamına sahip olursunuz.
  • Yakıt tüketimini azaltacağından dolayı doğal kaynakların tüketimi azalır ve bu sayede çevrenin korunmasına yardımcı olur.
  • Bina içerisindeki nem dengesinin sabit tutulmasını sağlayarak binaların sağlamlığını artırması binaların daha uzun ömürlü olmalarının önünü açar.


Bir cevap yazın

Hemen Ara