Neden Dış Cephe Kaplama Yaptırmalıyım?

Binaların dış yüzeyine uygulanan sıva, boya, macun, harç, alüminyum gibi malzemeler ile kaplama ve bakımının yapılması işlemlerine dış cephe kaplama denir.

Yapıların mevsim şartlarına bağlı olarak dış etkenler sonucu yıpranmaması ve korunabilmesi adına dış cephe kaplama yaptırılmalıdır. Dış cephe kaplama yaptırmak uzun vadede ekonomik olarak büyük tasarruf sağlarken, fiziki olarak da yapının dış yapısını korumaktadır. Hem enerji tasarrufu açısından hem de ekonomik olarak büyük faydası bulunan dış cephe modelleri yapılarda sıkça kullanılan sistemler haline gelmiştir. Her yapıya uygun dış cephe modelleri bulunmakta olup her yapının kendine en uygun dış cephe kaplamayı tercih etmesinde yarar vardır. Yapının yaşı, yapısı ve şartları dış cephe kaplama için düşünebilecek modelleri belirlemektedir.

Dış Cephe Kaplama Yaptırmak için 5 Neden

Yukarıda bahsettiğimiz üzere dış cephe kaplama yaptırmanın birçok faydası bulunmaktadır. Evinizi veya ofisinize dış cephe kaplama yaptırmanın ne gibi faydaları bulunur?

neden-dis-cephe-kaplama-yaptirmak

5. Soğuktan Korur

Sert kış koşullarında yapının yağışlı havadan ve nemden etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla dış cephe kaplama yaptırmak büyük yarar sağlar. Dış cephenin karşılaşabileceği her türlü etkene karşı dayanıklı dış cephe modelleri uygulanabilir. Özellikle kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde dış cepheyi koruma altına almak adına uygulanabilecek doğru bir adımdır.

4. Estetik Katar

Evinize veya ofisinize en uygun dış cephe modelleri ile yapınıza estetik bir hava katar. Akrilik ve çimento esaslı dış cephe kaplamaları ile yapıyı dilediğiniz gibi güzelleştirebilirsiniz. Dış cephe kaplamanın en büyük avantajlarından biri olan estetik ve modern hava, yapının iç ve dış bakımdan iyileştirilmesini sağlar. Burada önemli olan nokta yapıya uygun dış cephe modelleri kullanılmasıdır.

3. Isı Yalıtımına Katkı Sağlar

Dış cephe kaplama, yapının dışarıdan soğuk hava girişini, sıcak havanın çıkışını engeller. Yani sıcak-soğuk dengesinin sağlanabilmesi adına ısı yalıtımı için katkı sağlar. Nemli ve zorlu hava şartlarına karşı dış cephe korumasını sağlar.

2. Hijyeniktir

Yapının dış etkenlerden korunmasının yanında çevreye duyarlı dış cephe malzemeleri ile hijyenik bir dış yüzey sağlar. Yağışlı havalarda kendi kendini temizleyen yapısı ile daha az kirlenir. Temizlenmesinin kolay olması dış cephe modellerinin sıkça tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

1. Tasarruf Sağlar

Isı yalıtımına sağladığı katkı ile uzun vadede fatura ve enerji tasarrufu sağlar. Enerji tasarrufu sağlayan dış cephe modelleri ile ısı dengesi sağlanır ve fazla yakıt tüketiminin önüne geçilebilir. Böylece ekonomik olarak uzun vadede büyük yarar sağlar.Bir cevap yazın

Hemen Ara