Neden Mantolama Yaptırmalıyız?

Mantolama yani ısı yalıtımı binaların ısı kaybını önlemek amacıyla yaptırılmaktadır. Kış aylarında havaların soğuması yaz aylarında ise ısınması pek çok açıdan insanları zor durumda bırakmaktadır. Özellikle kış aylarında havaların soğuması mantolama yapılmasını bir ihtiyaç haline getirmiştir. Çünkü ısı yalıtım yaptırarak soğuk hava girişini engelleyerek büyük oranda ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Günümüzde artık enerji tasarrufu çok ön planda olduğundan mantolama ihtiyacı da buna nazaran artmaktadır. Dolayısıyla artık ısı yalıtım konusuna insanlar yeterince önem veriyorlar.

Isı yalıtımı yani mantolama yaptırmak pek çok açıdan avantaj sağlar. Dolayısıyla bu artılarını bilmek bizim mantolama yaptırmamız için gerekli sebepler olacaktır.

  • Isıtma ve soğutma giderlerinde %50 ve daha fazla tasarruf sağlamaktadır.
  • Tasarruf ile birlikte maliyetinin 2-3 yıl içerisinde geri kazandırmaktadır.
  • Bina ömrü boyunca tasarruf devam etmektedir.
  • Dengeli bir ısı kontrolü sağladığından evde terleme, küflenme ve rutubet olmadığından sağlıklı ve konforlu bir hayat sağlamaktadır.
  • Binaların ömrünü uzatarak diğer masrafları azalttığı için kullanılmaktadır.
  • Hava kirliliğini azaltıp çevreyi koruyarak küresel ısınmanın önüne geçmektedir.
  • Binanın değerini artırarak daha dekoratif bir görüntü kazandırmaktadır.
  • Isıtma ve soğutma giderlerini büyük ölçüde azalttığından ülkemize ithal olarak gelen doğalgaz ve petrol tüketimini azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.
  • En önemlisi ise ısı yalıtımı yaptırmak yasal bir zorunluluktur.

Yukarıda anlattığımız özellikler ısı yalıtım yani mantolama yaptırmak için oldukça önemli sebeplerdendir. Çünkü öncelikle ısı kayıplarının engellenmesi yani önüne geçilmesi açısından oldukça mühim bir ayrıntıdır. Diğer yandan tasarruf açısından da fayda sağlar. Daha az fatura gelmesine ve enerji tasarrufu yapılmasının önünü açmaktadır. Bu durumda ekonomik olarak rahat etmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca yasal bir zorunluluk olması da ısı yalıtım yaptırmanın her bina için olmazsa olmazların arasındadır.

Daha yaşanabilir bir ev ortamının oluşabilmesi ve konforlu bir yaşam açısından da mantolama yaptırmamız oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Ev ortamımızda ısı kayıplarının yaşanmaması ve aile bireylerinin hasta olmayıp sağlıklı bir şekilde evin içinde yaşamını sürdürmesi içinde faydalı olacaktır. Dolayısıyla ısı yalıtım yani mantolama yaptırarak bu tür konuları halletmiş oluruz.Bir cevap yazın

Hemen Ara