Seramik Ustası ve Seramik Kullanım Alanları

Seramik ustası seramik malzemesini belirlenmiş bir bölgeye uygulayan kişiye verilen ünvandır. Bu unvan usta çırak ilişkisi dediğimiz eski ahilik teşkilatının getirdiği bir ünvandır.

Seramik ustası usta olmadan önce, herhangi bir seramik fayans ustası yanında çalışmaya başlar ve işi öğrenmeye çalışır. Yaklaşık olarak 3-4 sene içerisinde usta denetiminde kalfa olur ve usta kadar tecrübeli hale gelerek usta ünvanını alır. Bu işi ortalama 7-8 sene yapmayan bir seramik ustası için de usta ünvanını vermek çokta doğru olmayacaktır. Seramik ustası tedarik eden firmamızın bünyesinde ortalama olarak 10-15 senelik ustalık tecrübesi olan seramik fayans ustası mevcuttur.

Seramik Kullanım Alanları

Seramik malzemesi görüp görebileceğiniz hemen hemen her yerde kullanılabilir. İstanbul seramik ustası tarafından sıkça kullanılma nedeni masrafının fazla olmaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu iki özellik seramik kullanımını en üst seviyeye taşıyor. Eğer bir genelleme yapılırsa günümüzde daha çok suyun bulunduğu ortamlarda kullanımı yaygındır. Bunlara örnek olarak şunlar verilebilir.

  • Hamamların iç bölgelerinde, havuz kenarlarında daha doğrusu hamamların %90 ‘ı seramik kaplamadır. Bunun nedeni uzun ömürlü oluşu ve suya gösterdiği dayanıklılıktır. Aynı zamanda kolay temizleme imkanı sağlar. Kirlenen zemin bir fırça yardımıyla rahatlıkla temizlenebilir. Bu seramik yapısının kayganlığı ile alakalıdır.
  • Apartman boşluklarında kullanımı oldukça yaygındır. Günümüz apartmanları incelendikleri zaman apartman boşluklarında seramik kaplamaya sık sık rastlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni kolay temizleme imkanı sağlaması ve estetik açıdan çok hoş durmasıdır.
  • Evlerimizin mutfak ve banyolarında vazgeçilmez bir yeri vardır. Bu bölgelerde kullanılma nedeni tamamen temizlikle alakalıdır. Firmamızın referansları incelendiği zaman çok iyi seramik işçilikleri ile karşılaşabilirsiniz.
  • Labaratuvar ve hastanelerde kullanımı yaygındır. Bunun sebebi yine temizliktir. Çünkü bu ortamlarda mikroplar çok kolay yayılıyorlar. Temizlenemeyen zemin ve duvarlarda mikroplar çoğalır bu da insanların hayatını riske sokar. Bundan kaçınmak ve bu gibi yerleri daha hijyenik hale getirebilmek için seramik kaplama kullanılır.

Seramik ustası vereceği referanstan ve çalışma biçiminden nasıl bir usta olduğu anlaşılır. Mutlaka seramik ustası veya tadilat ustalarından referans isteyin. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Bir cevap yazın

Hemen Ara